Nepalte parafín....
Parafín, který je bohužel ve všech levných svíčkách, které jsou běžně dostupné. Je to ropný produkt.  Ropný odpad (kal, který zůstal na dně sudu) je chemicky bělen a zbaven zápachu.  Když zapálíte parafinovou svíčku, do ovzduší se uvolňuji toxické těkavé sloučeniny (např. aceton, benzen, toluen), které mohou být karcinogenní. Ty pak napadají Váš nervový a dýchací systém, způsobují alergie, astma nebo kožní problémy.

Sojový vosk

Do svíček používám sojový vosk - 100% přírodní

Sojový vosk je vyroben ze sojových bobů, neobsahuje pesticidy, herbicidy ani ropné příměsi - parafín. Přírodní složení sojového vosku zaručuje, že při hoření / zapálení/ nevylučuje svíčka žádné škodliviny. Neobsahuje žádné živočišné produkty, je tedy vegan friendly

Sójový vosk vylučuje o 90 % méně sazí a hoří o 50 % pomaleji než parafín.

Já používám certifikovaný sojový vosk původem z Anglie.


VÝHODY SÓJOVÉHO VOSKU

Sojový vosk je:

  • Udržitelný - je to obnovitelná surovina
  • Bez toxinů - neobsahuje toxiny a karcinogenní látky jako parafín (ropu)
  • 100% přírodní původ - sojový vosk, jak je výše psáno, je ze sojových bobů
  • Dlouhá doba hoření - má nižší bod tání, tedy hoří o 25-50% déle jak parafín
  • Snadné čištění obalů - obal snadno vyčistíte po vyhoření horkou vodou a jarem
  • Lepší vůně - vůně se uvolňuje ze sojového vosku pomaleji a rovnoměrněji než z parafínu.

 100% přírodní esenciální oleje

Do svíček přidávám 100% esenciální oleje, nikoliv vonné oleje . Vonné oleje nepoužívám, jelikož bývají dráždivé a často nejsou přírodního původu.
Nově jsem začala spolupracovat a stala se obchodním partnerem české aromaterapeutické značky Nobilis Tilia, takže éterické oleje ve svíčkách jsou právě od nich.
Nobilis Tilia se stará o tělo i ducha a má v prodeji úžasný sortiment certifikované přírodní biokosmetiky s certifikáty CPK a CPK BIO. Jsou to jedny z nejpřísnějších certifikátů. Zaručují, že takto označené produkty obsahují nejkvalitnější rostlinné suroviny z ekologického zemědělství nebo z volné přírody. Neobsahují parafín, vazelínu, silikon, ropné deriváty či geneticky modifikované suroviny.
Používám opravdu jen esenciální oleje. Vonné oleje nepoužívám, jelikož bývají dráždivé a často nejsou přírodního původu. Nečekejte tedy prosím, že Vám přírodní svíčky provoní celý byt, přírodní esence jsou opravdu jemné, nedráždivé a netoxické. Po jejich vypařování působí rovnou na Vaše smysly a emoce.
znacka-nobilis_tilia-2.jpg


Tipy pro správné hoření svíček:

1. Zapalte svíčku dobře hned napoprvé.

Nechce vosk rozpustit po celém povrchu až k okrajů nádoby. Většinou nechte svíčku hořet alespoň těch 45 minut. Je to proto, aby se pak netvořil tzv. "tunel".

2. Před druhým a každým dalším zapálením zkraťte knot. 

U dřevěných knotů lehce odlomte vrchní černou vrstvu, která na knotu zůstala, u bavlněných knotů použijte nůžky. Knot zkraťte na zhruba 5mm. 

3. Pokud svíčka stále zhasíná a nelze ji ani po zatuhnutí znova zapálit, odeberte okolo knotu trochu vosku.


Do svíček přidávám také byliny a květiny vypěstované u mě na zahrádce. Ať už macerované, nebo sušené.


Bezpečnostní informace:

bezpec info 2.png


Obaly ze svíček můžete i dál využít po dohoření.

Například pro skladování semínek, bylinek nebo sypaných čajů.

Abyste se zbavili vosku, zalijte horkou vodou, zbyly vosk se usadí po vystydnuti na hladině, ten odeberte a vytrete. Dal pak můžete omýt jako klasické nádobi nebo dát i do myčky. A etiketa se po namoceni sama odlepi, víčko Vám zůstane nedotknuté.4CD472D3-0260-4074-B54D-FA1EF1A88EAA.jpeg

Nejen recyklované sklo, ale i upcyklované

Dlouho jsem se zajímala o to, jak co nejlépe a nejšetrněji vylít svíčky. Záměr byl jasný. Přírodní svíčka. A to opravdu. Tedy sojový nebo kokosový vosk. Žádná barviva (do svíček jsou dostupné nyní jen jen syntetické - tedy škodlivé).. Zkoušela jsem barvit sušeným špenátem i řepou, ale výsledky nebyly pěkné :) .

Dále oleje - 100% přírodní esenciální a kvalitní. Svíčka, která opravdu pohladí mysl a nijak neublíží.

Jak šel čas, začala mi vadit veliká spotřeba skla. Proto jsem hned na začátku začala i spolupracovat s tvůrci - kteří mi připravují obaly, které se dále využijí. Je to úžasná kooperace...Děkuji za ni.

Ostatní obaly - lékovky nebo jiné skleničky jste dle průzkumu málokdy dále využili. Ikdyž jsou lékové skleničky nebo jiné sklenice z recyklovaného skla, stále je to odpad, který se hází do kontejneru a dále se zpracovává.

Recyklované sklo - naleznete často ve svém okolí - takže i lékovky, či sklenice na zavařování ap.

Sklo lze recyklovat prakticky do nekonečna, protože během celého procesu neztrácí své přednosti. Navíc celý proces patří mezi technologicky nejjednodušší. Stačí sklo rozdrtit na skelný písek a následně v tavných pecích z něj skláři vyrobí nové lahve a další výrobky.

UPCYKLOVANÉ SKLO

Pro výrobu svíček nyní používám pouze upcyklované sklo - tedy použité sklo nejde do kontejnerů, a k dalšímu zpracování.. Ale z lahví od vína, které by jinak skončilo na skládce, nebo v dalším zdlouhavém procesu v peci,  vyrobím skleničku pro svíčku. 

Tedy seříznu lahev od vína a následně zbrousím hrany.

Jedná se tedy o upcyklovaný proces.

Šetrně a s úctou k přírodě :).

Děkuji mé rodině a všem přátelům, kteří mi pomáhají sbírat lahve od vín a jiných zajímavých nápojů, které můžeme dál využít pro mé svíčky :).

Kromě lahví z mého okolí používám i další upcykloané sklenice od jiných dodavatelů, kteří také zpracovávají lahve stejným způsobem.

Je to další krok k tomu nezatěžovat prostředí - výrobu a přidělávat tedy další procesy k tvorbě obalů.

IMG_20220423_180128_626.jpg

Kontakt

Mgr. Michaela Urbanová

IČ: 09703489

Sídlo: Vochov 319, Vochov 33023

 

info@homeherbs.cz

+420 605 456 083

udrzitelny-eshop-logo.png