O mně

IMG_20220911_101736.jpg

DSC_4322malý.jpgDSC_4240malý.jpg

Jmenuji se Michaela Urbanová, žiji u Plzně se svým synem a momentálně se kromě klasického zaměstnání věnuji především studiu aromaterapie na Institutu aromaterapie v Praze. Svou firmu jsem založila nejdříve s vědomím, že budu vyrábět svíčky, s bylinkami z mé zahrádky. Jak šel čas dál, tak nejen přírodní svíčky a bylinky okolo mě ovlivnily můj život. Aromaterapie je mocná čarodějka, a proto jsem se nyní vydala i touto cestou.

Pořádám workshopy a snažím se lidem ukázat nejen kouzlo svíček, ale i účinky a sílu aromaterapie.


Jak to všechno začalo?

Čtvrtým rokem máme zahrádku a zde začala moje každodenní radost. Květiny, stromy a bylinky se staly součástí mě. A jak čas plyne, zjišťuji, že tato činnost mi pomáhá překonávat a přijímat životní výzvy ,překážky a líp prožívat radosti. Klíčovou roli začala hrát právě aromaterapie, která je společným jmenovatelem. Přišla jsem na to, že aromaterapie, směsi a byliny dokážou nejen léčit, povzbudit, ale i okem potěšit Vaše okolí.

20210508_152758.jpg

AROMATERAPIE A SVÍČKY

Aromaterapií se zabývám nejen jako samouk, protože mě to baví, pomáhá a mohu vnímat účinky i sama na sobě, ale navštívila jsem například aromaterapeutický kurz od Nobilis Tilia v Praze nebo kurz pod vedením zkušené aromaterapeutky Michaely Makulové.

Nyní studuji na Institutu aromaterapie v Praze, studium bude po dvou letech zakončené diplomem odborný aromaterapeut.

IMG_20211207_151603.jpg

Proč domácí výroba?

Ručně vyráběné produkty jsou originální, nikdy nevyrobíte úplně stejný výrobek, jsou osobité a mají své kouzlo i sílu v předání dál. Výrobek má svou energii.

Nově jsem začala s udržitelnou filosofií a tedy používám upcyklované sklo – obaly pro svíčky. Po pálení v klasických lékovkách zůstávalo mnoho odpadu a to mi vadilo.. neviděla jsem v tom smysl.

Nyní používám lahve od vín, které jsou uříznuté, opracované a ty obaly dál využijete jako skleničky. (více se můžete dočíst v tomto článku.)

Ve svíčkách a dalších produktech naleznete jen 100% přírodní esenciální oleje. Vonné oleje nepoužívám, jelikož bývají dráždivé a často nejsou přírodního původu.


Jako jediný výrobce svíček uvádím, jakého jsou původu esenciální oleje, které do svíček přivádám. Jsou to oleje zn.Nobilis Tilia. 

Rozhodla jsem se také spolupracovat s inspirujícími lidmi, kteří dělají svou práci a koníčky s láskou tak jako já. Jsou to moc šikovné keramičky. Zakoupit tak u mě můžete produkty, které vznikly od začátku ruční výrobou.


Spolupracuji i s dalšími umělci a tvůrci. Snažím se podporovat ruční výrobu.

Dodávám do mnoha obchůdků po plzeňsku i eshopů a nově i do plzeňské lékárny.foto menší.JPG

HomeHerbs

Rozhovor se mnou - Fler.cz/homeherbs

Registrace: 15. 12. 2020

Jaký je příběh vaší tvorby?

 

Doma máme zahrádku, ve které vše začalo a která mě inspirovala k tomu, abych připravovala tyto malé-velké radosti :) Dříve jsem pracovala v cestovním ruchu jako manažerka akcí a hotelu, což bylo dlouhou dobu také mojí vášní. Setkávání s lidmi, příprava svateb a dalších akcí byly dlouhou dobu i můj koníček. Mojí inspirací v životě se poté stal můj syn Adámek a já s ním zůstala doma, práce takového typu nejde skloubit s malým chlapečkem. Po nějaké době jsme se z malého bytečku přestěhovali do Vochova, do bytu s velkou zahrádkou a tam začala má další každodenní radost. Květiny, stromy a bylinky se staly součástí mě. Přišla jsem na to, že aromaterapie, směsi a byliny dokážou nejen léčit, povzbudit, ale i potěšit vaše okolí, což mi dělalo radost.

 

Jednoho dne jsem seděla v obýváku u jedné ze „známých“ svíček z velkoobchodů a maloobchodů a strašně mě pálilo v nose a v krku. Spouštěla se mi často i rýma. Sedla jsem k počítači a začala si hledat informace o svíčkách, složení, výrobě… Takže dosavadní svíčky u mě doma byly z ropy a dalších syntetik. Ano a přišel nápad, že si ji zkusím připravit sama. Povedla se, nakoupila jsem si knížky, esenciální oleje a doma jsem tvořila směsi, načítala literaturu a už jsem viděla před sebou výzvu, která mě nadchla – mít svůj malý aromaterapeutický obchůdek – dokonce mi blikl v hlavě i název a logo, dodnes to nechápu :)

 

Jaké to je, když usedáte k výrobě?

 

K výrobě usedám, když mám čas, protože z domova dělám ještě jednu práci, která mě momentálně živí. Je to logistika a plánování, dovoz materiálu pro automotive, což je odvětví dost mimo můj zájem, ale baví mě to, je to jiný druh práce pro moji hlavu.

 

Při vylévání svíček si pouštím hudbu, otevřu si dveře ven, pokud počasí dovolí. Při vylévání a broušení betonu jsem samozřejmě na zahrádce, a to jsem jak ryba ve vodě :). Mimochodem, poté, co doma vyliji svíčky, voní úžasně celý byt.

 

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?

 

Pro tvůrčí proces je důležité samozřejmě to, že práce je zároveň koníček. Takže je to i záliba a člověk to připravuje s láskou a na výrobcích je to potom znát. Já dávám do svíček své bylinky ze zahrádky, které pak suším v pergole, boudě a všude, kde se dá. Ty svíčky pak nabírají úplně jiný rozměr, dávám do nich kus sebe, to, co miluji.

 

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?

 

Musím říct, že tvořím tak, že mívám momentální nápad, tak ho chci vždycky hnedka realizovat… Ovlivňují mě i lidi, co mi píší, ohlasy a dotazy od lidí. To mě strašně motivuje a jsem za to ráda. Ovlivňuje mě i manžel, který vlastně přišel s nápadem betonových dóziček pro svíčky, protože jsem jednu dobu uvažovala i o tom, že se naučím keramiku a koupím pec, abych mohla mít své originální dózičky. Což stále nezavrhuji, protože nápadů mám pořád spousty a snažím se je realizovat. Teď například to, že spolupracuji se šikovnými keramičkami a jedním keramikem, kteří mi vždy připraví limitované množství dóziček jen pro mé svíčky. Ty se dají poté samozřejmě krásně dál využít – ať už jako dekorace, hrníček na kávu nebo cukřenka. Je to strašně inspirující, spolupracovat s lidmi, kteří milují svoji práci tak jako já. Výrobu si užívám hlavně v klidu, nebo s hudbou – podle momentální nálady.

 

Kde vaše věci vznikají?

 

Vznikají u mě doma, v pracovně, venku na zahrádce a po večerech i v obýváku, když lepím etikety. Prostor mi začíná být malý, protože naše pracovna, kde mám regály a komody pro materiál a výrobky, není nijak veliká a pak je tato pracovna využívána i jako pokoj pro hosty. Zní to hrozně, ale je to náhodou super bonus, protože pracovna úžasně voní. Mám tam totiž i aromaterapeutický boxík, kde jsou všechny esenciální olejíky. Na zdi obrázky naší rodiny... rodina je pro mě mooc důležitá. Naši jsou mí nejlepší přátelé :).

 

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?

 

Když výrobek připravím, přemýšlím o tom, jak ho nafotit, aby upoutal, byl zajímavý. Ke každé svíčce vybírám i dekorace či bylinky, prostředí, které se k ní hodí. Nejčastěji fotím výrobky pod velikým světlem na pracovní ploše, ale najdete u mě samozřejmě i fotografie ze zahrádky. Styl, logo, marketing si dělám sama. V hotelu jsem marketing dělala dennodenně, takže jsem pár poznatků měla. Hodně mi pomáhají sociální sítě, na kterých se snažím sebevzdělávat, ale uvažuji i o nějakých kurzech.

 

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo?

 

Fler je úžasný, originální, přátelský, osobitý a hlavně inspirující. Než jsem začala vyrábět, znala jsem ho moc dobře, občas jsem si z něj koupila pár krásných věcí. Ručně vyráběné produkty jsou originální, nikdy nevyrobíte úplně stejný výrobek, jsou osobité a mají své kouzlo i sílu v předání dál.

 

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?

 

Nevím, jestli je to úplně inspirativní, ale určitě doporučuji všem, aby naslouchali sobě, tomu, co je baví, v čem se cítí šťastní a šli za tím.

 

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?

 

Rozepíši se o pracovním úspěchu, protože kdyby se týkal osobní roviny, byl by to náš úžasný syn :). Jsem ráda za to, že mám možnost vyrábět tak pozitivní výrobky, které někomu zpříjemňují bydlení, pocity, domov… a za co jsem hodně ráda, že mé výrobky i pomáhají.

 

Každý měsíc posílám vonné vosky do ISNA-MSE z.s. Asociace poskytuje terapie nejen dětem s postižením, ale i jejich rodičům, kteří bývají často velmi vyčerpaní. Pracují v tzv. konceptu Snoezelen, což je metoda, která se realizuje v upraveném prostředí pomocí světelných a zvukových prvků, VŮNÍ a hudby, přičemž jejím cílem je vyvolání smyslových pocitů. Aktivovat smysly a dále je rozvíjet. V budoucnu bych se chtěla do této aktivity zapojit daleko více a přispět k osvětě tohoto konceptu.

 

A váš veliký sen?

 

Můj sen je mít vlastní dílničku poblíž domova, která by pak volně navázala například i na obchůdek s kavárničkou. :) Je to hodně daleko, ale miluji obchůdky s kavárnou, které na vás přímo dýchají svojí osobitostí a inspirací. A byla bych ráda, kdyby se mé svíčky s bylinkami dostaly do povědomí všech.

 

 

 

 

Nejen recyklované sklo, ale i upcyklované

Dlouho jsem se zajímala o to, jak co nejlépe a nejšetrněji vylít svíčky. Záměr byl jasný. Přírodní svíčka. A to opravdu. Tedy sojový nebo kokosový vosk. Žádná barviva (do svíček jsou dostupné nyní jen jen syntetické - tedy škodlivé).. Zkoušela jsem barvit sušeným špenátem i řepou, ale výsledky nebyly pěkné :) .

Dále oleje - 100% přírodní esenciální a kvalitní. Svíčka, která opravdu pohladí mysl a nijak neublíží.

Jak šel čas, začala mi vadit veliká spotřeba skla. Proto jsem hned na začátku začala i spolupracovat s tvůrci - kteří mi připravují obaly, které se dále využijí. Je to úžasná kooperace...Děkuji za ni.

Ostatní obaly - lékovky nebo jiné skleničky jste dle průzkumu málokdy dále využili. Ikdyž jsou lékové skleničky nebo jiné sklenice z recyklovaného skla, stále je to odpad, který se hází do kontejneru a dále se zpracovává.

Recyklované sklo - naleznete často ve svém okolí - takže i lékovky, či sklenice na zavařování ap.

Sklo lze recyklovat prakticky do nekonečna, protože během celého procesu neztrácí své přednosti. Navíc celý proces patří mezi technologicky nejjednodušší. Stačí sklo rozdrtit na skelný písek a následně v tavných pecích z něj skláři vyrobí nové lahve a další výrobky.

UPCYKLOVANÉ SKLO

Pro výrobu svíček nyní používám pouze upcyklované sklo - tedy použité sklo nejde do kontejnerů, a k dalšímu zpracování.. Ale z lahví od vína, které by jinak skončilo na skládce, nebo v dalším zdlouhavém procesu v peci,  vyrobím skleničku pro svíčku. 

Tedy seříznu lahev od vína a následně zbrousím hrany.

Jedná se tedy o upcyklovaný proces.

Šetrně a s úctou k přírodě :).

Děkuji mé rodině a všem přátelům, kteří mi pomáhají sbírat lahve od vín a jiných zajímavých nápojů, které můžeme dál využít pro mé svíčky :).

Kromě lahví z mého okolí používám i další upcykloané sklenice od jiných dodavatelů, kteří také zpracovávají lahve stejným způsobem.

Je to další krok k tomu nezatěžovat prostředí - výrobu a přidělávat tedy další procesy k tvorbě obalů.

IMG_20220423_180128_626.jpg

Kontakt

Mgr. Michaela Urbanová

IČ: 09703489

Sídlo: Vochov 319, Vochov 33023

 

info@homeherbs.cz

+420 605 456 083

udrzitelny-eshop-logo.png