Macerování


Macerace neboli výluh za studena je skvělý způsob extrahování léčivých látek z vybraných bylinek.

Ve sklenici s mandlovým olejem jsem v létě několik týdnů macerovala levanduli ze zahrádky. Tento olejik přidávám do balzámů a pleťových olejiku, které připravuji. Příští léto plánuji macerovat další léčivé byliny z naší zahrádky.

Jak jsem postupovala?
- Nejprve jsem natrhala a usušila levandule z naší zahrádky. Pověsila jsem je na pár dní do naší pergoly, kde je usušil vítr a sluníčko.
- Usušenou levanduli jsem pak přes ruce rozemlela do sklenice, kterou jsem zalila 100% bio mandlovým olejem - tenkrát od Nobilis Tilia.
- Sklenice se musí zalít uplně celá, aby nemohly byliny chytit plíseň.
- Takto se sklenice macerovala na teplém místě 4 týdny. V létě, na našem parapetu v pergole. Pravidelně jsem sklenici chodila proklepávat.
- Po 4 týdnech jsem směs přelila přes plátno do jiné sklenice. A tak vznikla macerovaná směs z levandule :).
Tuto směs používám doteď do připravovaných výrobků.

Od příštího léta plánuji připravit tyto léčivé směsi:
- heřmánek
- tymián
-měsíček
...a další
IMG_20200703_112529.jpg

Nejen recyklované sklo, ale i upcyklované

Dlouho jsem se zajímala o to, jak co nejlépe a nejšetrněji vylít svíčky. Záměr byl jasný. Přírodní svíčka. A to opravdu. Tedy sojový nebo kokosový vosk. Žádná barviva (do svíček jsou dostupné nyní jen jen syntetické - tedy škodlivé).. Zkoušela jsem barvit sušeným špenátem i řepou, ale výsledky nebyly pěkné :) .

Dále oleje - 100% přírodní esenciální a kvalitní. Svíčka, která opravdu pohladí mysl a nijak neublíží.

Jak šel čas, začala mi vadit veliká spotřeba skla. Proto jsem hned na začátku začala i spolupracovat s tvůrci - kteří mi připravují obaly, které se dále využijí. Je to úžasná kooperace...Děkuji za ni.

Ostatní obaly - lékovky nebo jiné skleničky jste dle průzkumu málokdy dále využili. Ikdyž jsou lékové skleničky nebo jiné sklenice z recyklovaného skla, stále je to odpad, který se hází do kontejneru a dále se zpracovává.

Recyklované sklo - naleznete často ve svém okolí - takže i lékovky, či sklenice na zavařování ap.

Sklo lze recyklovat prakticky do nekonečna, protože během celého procesu neztrácí své přednosti. Navíc celý proces patří mezi technologicky nejjednodušší. Stačí sklo rozdrtit na skelný písek a následně v tavných pecích z něj skláři vyrobí nové lahve a další výrobky.

UPCYKLOVANÉ SKLO

Pro výrobu svíček nyní používám pouze upcyklované sklo - tedy použité sklo nejde do kontejnerů, a k dalšímu zpracování.. Ale z lahví od vína, které by jinak skončilo na skládce, nebo v dalším zdlouhavém procesu v peci,  vyrobím skleničku pro svíčku. 

Tedy seříznu lahev od vína a následně zbrousím hrany.

Jedná se tedy o upcyklovaný proces.

Šetrně a s úctou k přírodě :).

Děkuji mé rodině a všem přátelům, kteří mi pomáhají sbírat lahve od vín a jiných zajímavých nápojů, které můžeme dál využít pro mé svíčky :).

Kromě lahví z mého okolí používám i další upcykloané sklenice od jiných dodavatelů, kteří také zpracovávají lahve stejným způsobem.

Je to další krok k tomu nezatěžovat prostředí - výrobu a přidělávat tedy další procesy k tvorbě obalů.

IMG_20220423_180128_626.jpg

Kontakt

Mgr. Michaela Urbanová

IČ: 09703489

Sídlo: Vochov 319, Vochov 33023

 

info@homeherbs.cz

+420 605 456 083

udrzitelny-eshop-logo.png