svíčky s duší

Rozhovor se mnou na stránkách Dyzajn marketu.

Níže vložím.

Děkuji za přečtení.

Kdo za vaší značkou jmenovitě stojí? A kdy vaše značka vznikla?

Jmenuji se Michaela Urbanová a žiji u Plzně ve Vochově. Značku Homeherbs jsem založila na podzim roku 2020 díky mé vášni k bylinkám, květinám a aromaterapii. V počátcích jste u mě mohli koupit i sušené květiny či bylinky.

Proč jste se rozhodla začít vyrábět svíčky, co bylo prvním impulsem?

Asi vám nepovím, co přesně bylo prvním impulsem. Prostě jsem to nějak věděla. Svíčky jsem vždycky ráda pálila, ale pak jsem se začala zajímat i o to, jaké mají účinky na dýchací cesty, protože jsem vždy milovala jejich vůni v bytě.

 

Z jakých materiálů svíčky vyrábíte a odkud pochází obaly?

Svíčky vyrábím z čistého sójového vosku. Ten vzniká tak, že se sójové boby drtí, srolují do vloček a z těchto vloček se pak extrahuje olej. Ten se následně hydrogenuje a mění na vosk. 

Mé obaly jsou buď upcyklované sklo, nebo produkty od českých tvůrců – keramické hrníčky, cukřenky či vázičky. Snažím se myslet na udržitelnost obalů a možnost jejich dalšího využití. Svíčky jsem nejprve vyráběla do klasických lékovek, ale jak šel čas, začala mi vadit spotřeba skla. Málokdo je totiž schovával doma k dalšímu použití. Lékovky jsou sice z recyklovaného skla, ale stále je to odpad, který se hází do kontejneru a musí se dále zpracovávat.
Upcyklované sklo, které nyní používám, nejde do kontejnerů a k dalšímu zpracování. Ale z lahví od vína, které by jinak skončily na skládce či v dalším zdlouhavém procesu v peci, se vyrobí sklenička pro svíčku. Zpočátku jsem si lahve od vín řezala a brousila sama. Kapacitně jsem to ale již nestíhala, tak nyní mám dodavatele. Ten okraje nebrousí, ale tepelně opracuje, a tak máte pak po vypálení svíčky i skleničku.

 

Máte v nabídce i jiné produkty než svíčky?

V roce 2022 jsem začala s workshopy nejen pro jednotlivce, ale i pro firmy, například v rámci vánočních večírků. Dříve jsem, jako manažerka hotelu, měla na starosti školení, večírky či svatby. Začalo mi chybět setkávání s lidmi a organizování akcí, tak jsem zvolila právě i tuto cestu k naplňování svých radostí.

Při workshopech si můžete vylít svou svíčku, dozvíte se, jak přírodní svíčku poznáte a jak se o ni starat. Vzhledem k tomu, že miluji aromaterapii, snažím se předávat informace i z této oblasti.

Co vás na výrobě svíček nejvíc baví, naplňuje?

Nejsem velkovýrobce, takže mě baví to, že žádná není stejná. Každá je originální a každá má svou duši. Mnoho lidí mi píše, že z mých svíček tu energii opravdu cítí. Naplňuje mě i synergie právě s aromaterapií, kterou miluji.

Jaká svíčka je bestseller a proč?

Nejvíce prodávanou svíčkou je Klid mysli. Řekla bych, že je to proto, že jsem si to tak sama v sobě určila, věděla jsem to a cítila. Takový šestý smysl. Já ji mám také nejraději. Obsahuje levanduli, mou oblíbenou bylinku, kterou mám i vytetovanou na rameni.

Jaké byly vaše začátky, co bylo nejobtížnější při výrobě "vychytat"?

Na začátky budu vždy vzpomínat jako na moje uvědomění toho, za čím bych si ráda v životě šla. A pořád je to dlouhý proces. Po mém boku vždy stála rodina, přátelé a jmenovitě i Pája, která se mnou začínala objíždět právě i Dyzajn markety. Děkuji moc všem.

A co se týká samotné výroby, bylo pro mě v začátcích nejobtížnější vychytat správné knoty a poměr vůní.

 

Jaké máte plány do budoucna, chystáte nějaké novinky?

Od jara budu studovat v Praze na institutu aromaterapie, kde bych se doufám, po splnění zkoušek a diplomové práce, mohla stát odborným aromaterapeutem.

Ráda bych pak Homeherbs propojila více právě s aromaterapií. Workshopy připravuji zatím v Praze, ale plánuji začít i v Plzni a dalších městech.

 

Je něco, na co jsem se nezeptala a měla jsem?

Možná, čím se liším od jiných svíčkařů. Jako jediná uvádím výrobce esenciálních olejů, které do svíček používám – je to český výrobce Nobilis Tilia. A kromě udržitelnosti jsou to i bylinky z mé zahrádky, které používám ke zdobení. Homeherbs zkrátka mají duši.

 

---anna---

Nejen recyklované sklo, ale i upcyklované

Dlouho jsem se zajímala o to, jak co nejlépe a nejšetrněji vylít svíčky. Záměr byl jasný. Přírodní svíčka. A to opravdu. Tedy sojový nebo kokosový vosk. Žádná barviva (do svíček jsou dostupné nyní jen jen syntetické - tedy škodlivé).. Zkoušela jsem barvit sušeným špenátem i řepou, ale výsledky nebyly pěkné :) .

Dále oleje - 100% přírodní esenciální a kvalitní. Svíčka, která opravdu pohladí mysl a nijak neublíží.

Jak šel čas, začala mi vadit veliká spotřeba skla. Proto jsem hned na začátku začala i spolupracovat s tvůrci - kteří mi připravují obaly, které se dále využijí. Je to úžasná kooperace...Děkuji za ni.

Ostatní obaly - lékovky nebo jiné skleničky jste dle průzkumu málokdy dále využili. Ikdyž jsou lékové skleničky nebo jiné sklenice z recyklovaného skla, stále je to odpad, který se hází do kontejneru a dále se zpracovává.

Recyklované sklo - naleznete často ve svém okolí - takže i lékovky, či sklenice na zavařování ap.

Sklo lze recyklovat prakticky do nekonečna, protože během celého procesu neztrácí své přednosti. Navíc celý proces patří mezi technologicky nejjednodušší. Stačí sklo rozdrtit na skelný písek a následně v tavných pecích z něj skláři vyrobí nové lahve a další výrobky.

UPCYKLOVANÉ SKLO

Pro výrobu svíček nyní používám pouze upcyklované sklo - tedy použité sklo nejde do kontejnerů, a k dalšímu zpracování.. Ale z lahví od vína, které by jinak skončilo na skládce, nebo v dalším zdlouhavém procesu v peci,  vyrobím skleničku pro svíčku. 

Tedy seříznu lahev od vína a následně zbrousím hrany.

Jedná se tedy o upcyklovaný proces.

Šetrně a s úctou k přírodě :).

Děkuji mé rodině a všem přátelům, kteří mi pomáhají sbírat lahve od vín a jiných zajímavých nápojů, které můžeme dál využít pro mé svíčky :).

Kromě lahví z mého okolí používám i další upcykloané sklenice od jiných dodavatelů, kteří také zpracovávají lahve stejným způsobem.

Je to další krok k tomu nezatěžovat prostředí - výrobu a přidělávat tedy další procesy k tvorbě obalů.

IMG_20220423_180128_626.jpg

Kontakt

Mgr. Michaela Urbanová

IČ: 09703489

Sídlo: Vochov 319, Vochov 33023

 

info@homeherbs.cz

+420 605 456 083

udrzitelny-eshop-logo.png